neděle 10. února 2013

Jak vybrat vhodné sluneční brýle

Sluneční brýle jsou nejen skvělým módním doplňkem, ale také důležitou pomůckou pro ochranu zraku před slunečními paprsky. Je známým faktem, že škodlivé UVB záření poškozuje oči a může způsobit i trvalou slepotu.

Tipy při výběru brýlí:

1. Sluneční brýle je dobré vybírat podle stupně jejich UV filtru. Filtry brýlí se dělí do 4 standartizovaných kategorií podle stupně ochrany proti ultrafialovým paprskům UVA a UVB a označují světelné podmínky, pro které jsou brýle dané kategorie vhodné.
Kategorie 0-1 - je vhodná jen pro velmi slabé sluneční záření a takovéto brýle používáme spíše pro módní účely.
Kategorie 2 – je vhodná pro běžné nošení a středně silné sluneční záření.
Kategorie 3- 4 – je vhodná pro silnější a velmi silné sluneční záření, například na hory nebo k moři.

2. Sluneční brýle by vám měly dobře sedět a také je důležité, aby tvar brýlí zabraňoval průniku světla ze všech stran. Pro tyto potřeby existují speciálně zakřivené brýlové čočky. Dále by vás brýle neměly nikde tlačit ani sklouzávat z nosu. 

3. Pokud nechcete neustále investovat peníze do nových brýlí, je dobré, pořídit si brýle s bezpečnostními skly z netříštivého plastu. Díky tomu, tak zajistíte ochranu vašeho zraku v případě nehody, kdy by vám mohly střepy z brýlí poškodit zrak.

Typy slunečních brýlí:


Běžné nošení
Velká část populace využívá sluneční brýle hlavně pro běžné každodenní nošení. Na brýle pro běžné nošení v našich podmínkách nejsou kladeny tak velké nároky, což ovšem neznamená, že bychom neměli svůj zrak dostatečně chránit. Brýle, které nosíme každý letní den do práce, se pro nás také stávají důležitým módním doplňkem. 

Moře, hory
Je známým faktem, že v přímořských nebo v horských podmínkách je intenzita slunečního záření o mnoho větší, než jsme zvyklí. V tomto případě byste ochranu očí neměli podcenit o to více. Pro tuto příležitost je velmi vhodné používat brýle se zvýšeným UV filtrem a se širšími stranicemi, které zamezí pronikání škodlivých slunečních paprsků do vašich očí z boku.

 Sport
Při výběru slunečních brýlí pro sportovní aktivity, je dobré dbát především na svoji bezpečnost. Brýle raději volíme z měkkých materiálů, nebo z tvrzených plastů. Dále je důležité, aby vám brýle perfektně držely na hlavě. Pro sport je také vhodné používat tzv. polarizační brýle, které tlumí rušivé odlesky od lesklých ploch, jako je například sníh, mokrá vozovka nebo vodní hladina.

Brýle do auta
Sluneční brýle do auta by měly splňovat nároky na funkčnost a pohodlí. V autě během řízení slunce svítí shora skrz přední sklo, a proto je nutné, aby brýle u obočí dosedaly a slunce nás shora neoslňovalo. Do auta se doporučuje šedé nebo hnědé zabarvení fólií, velmi vhodné jsou také polarizační brýle.

Žádné komentáře:

Okomentovat