neděle 10. března 2013

Dětské sluneční brýleOdborníci upozorňují, že dětské oči jsou na sluneční záření mnohem více citlivější, než-li dospělí. Je známým faktem, že za spoustou očních nemocí stojí poškození zraku nebezpečným UV zářením. Proto bychom neměli na naše děti zapomínat a pořídit jim na léto kvalitní sluneční brýle, které jsou pro ně speciálně navržené. Co by ale všechno měly kvalitní dětské sluneční brýle splňovat?

Při výběru dětských brýlí se zaměřte především na stupeň UV filtru, který by měl být dostatečně vysoký, poté je také důležitý materiál zorníků, barva zorníků a také je velmi zásadní, aby brýle dobře dítěti seděly.

UV filtr
Oční buňky nejsou během života nahrazovány novými, proto je důležité zajistit vašemu dítěti náležitou ochranu před škodlivým UV zářením. UV filtry brýlí se dělí do kategorií 1-4 a to podle světelných podmínek, do nichž jsou určeny. Filtr kategorie 1 se hodí pro nejslabší sluneční záření, filtr číslo 4 je určený pro nejsilnější sluneční záření, jaké je například u moře nebo na horách. 

Materiál zorníků
Při výběru slunečních brýlí se můžete setkat se třemi druhy materiálů, ze kterých jsou zorníky vyrobeny. Se skleněným materiálem se setkáte spíše výjimečně. Výhodou skla je ovšem nejlepší optická jasnost a také výborná odolnost proti poškrábání. Dalším materiálem pro zorníky je polykarbonát, který je velmi odolný vůči poškrábání. Jeho velkou výhodou je také odolnost proti nárazu a nízká hmotnost. Třetí materiál pro výrobu zorníků je akrylát, který je velice odolný a téměř nerozbitný.
Barva zorníků
Barva zorníků účinně redukuje množství světla dopadajícího do oka. Hnědé, šedé nebo zelené barvy zorníků jsou neutrální a nezkreslují viděné barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů. 

Žluté, oranžové a zlaté zorníky zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také v nich lze skvěle vnímat hloubku a vzdálenosti, díky čemuž se hodí například pro lyžování.

Zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně nanesenu reflexní vrstvu, se hodí do prudkého světla. Viděné předměty se těchto brýlích jeví tmavší, než jsou ve skutečnosti. Hodí se například pro vysokohorskou turistiku a pro pohyb na sněhu za slunných dní.

Dětské brýle by měly skvěle sedět, aby zajišťovaly co nejspolehlivější ochranu zraku. Obecně platí, že brýle nesmí nikde tlačit, padat ani sklouzávat z nosu. Také hmotnost brýlí by pro dítě měla být co nejnižší. Většina dětských brýlí má plastové panty a obroučky, které jsou vybavené praktickým páskem se suchým zipem pro možnost přizpůsobení velikosti a pevné upevnění brýlí kolem hlavy. 


Kvalitní značkou, která se zabývá výrobou dětských slunečních brýlí je francouzská značka JULBO.

Žádné komentáře:

Okomentovat